Retrospectiva etapei 29

Imagine

Începută vineri,etapa cu numărul 29,a avut programat un singur meci,disputat sub Pietricica,intre Ceahlăul si Gaz Metan,un meci pe care elevii lui Dulca l-au tranșat incă din prima repriză prin reușita lui Zaharia(minutul17),aducănd liniștea la Mediaș dar compilcând și mai mult poziția in clasament a nemțenilor,aceștia ajungând la șase partide fără victorie

La Galați,Otelul nu avea voie să facă pas greșit în confruntarea cu Săgeata,numai că de ce ți-e frică de aia nu scapi,gălățenii au dominat cu autoritate această partidă,elevii lui Anghel mulțumindu-se să se apere și să incerce ceva pe contra-atac,lucru pe care l-au reușit prin Silviu Pană in minutul 58,acesta marcând golul care aduce trei puncte extrem de prețioase

După o săptamână foarte agitată,vasluienii au ajuns totuși pe Cluj Arena,pentru partida cu U Cluj.Clujenii au punctat relativ repede prin același Max Nicu,cel care marcase și etapa trecuta.Fără vreo motivație pentru acest final de sezon,FC Vaslui a avut ceva ocazii de a înscrie,dar problemele de la echipă au dus la  lipsa de concentrare din fața porții

După calificarea în finala Cupei,Astra Giurgiu speră acum și la un loc doi,loc pe care și-l doresc și cei de la Petrolul.Pentru asta,giurgiuvenii aveau nevoie de cele trei puncte din partida cu CFR.Singura fază notabilă a acestei partide a fost cea in care Marian Cristescu a marcat singurul gol al meciului,în rest,un meci pe care nu vrei să-l revezi

Odată cu revenirea lui Grigoraș pe bancă,Pandurii sperau la un restart al echipei,numai că acest lucru nu s-a întâmplat,gorjenii cedând cele trei puncte puse în joc.Trupa lui Alexa marcând unicul gol in minutul 33 prin Belu,asigurând pentru moment,puțină liniște înaintea partidei cu Petrolul de etapa viitoare

Șumudică și a lui”mașinuță”au fost tamponați serios de”camionul”lui Stoican,care au beneficiat de două lovituri de la 11 metri,transformate cu siguranță de Rus(20) și Matei(30).Scorul pauzei a fost stabilit de Țucudean in minutul 34(0-3),stabilind destinația celor trei puncte puse in joc.După pauză,trupa lui Șumudică,a ieșit de la cabine cu o altă față,contând mai mult în atac,dar au reușit să înscrie o singură dată,tot din penalty,prin Wellington.

Împăcați cu ideea că sezonul viitor vor evolua in liga a doua,brașovenii de la Corona,nu au putut opune niciun fel de rezistență „puștiilor”de la Viitorul,care au zbudat pe teren.În afara celor patru goluri marcate de Mitrea(5),Tănase(17),Lazăr(86)și Axente(89),acestia au mai avut numeroase ocazii,chiar și două lovituri de la 11 metri,ratate de Dica și Larie.Trei punte de aur pentru elevii lui Vintilă care încă speră la salvarea de la retrogradare.

Cornel Țălnar venise in Ghence cu gânduri mari,sperând că poate obține măcar un punct în confruntarea cu Steaua,numai că socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din Ghencea,aceștia marcând de trei ori prin Latovlevici(43),Chipciu(76) și Zsukala(87),păstrând distanța de nouă puncte față de Astra.

Ultimul meci al rundei cu numărul 29,cel mai spectaculos al etapei,a pus fața-n fața „lupii”lui Răzvan Lucescu și revelația acestui campionat,FC Botoșani.Un meci superb făcut de elevii lui Lucescu,care au practicat un fotbal deschis,plăcut celor peste 9000 de spectatori prezenți pe Ilie Oană,o partidă pe care petroliștii au controlat-o în totalitate.Cu toate că au dominat copios prima repriză,lupii n-au reușit să înscrie decât o singură dată prin Teixeira in minutul 33,stabilind scorul pauzei.

După pauză,tot găzarii au fost cei care au controlat jocul,ratând foarte multe ocazii prin Tamuz,care a fost ghinionistul de serviciu.Pe finalul partidei,Răzvan Lucescu mută decisiv in evectivul lupior,astfel ,cei trei intrați,Mutu,Alcenat și Marinescu,au stabilt scorul final prin două lovituri de la 11 metri,scoase de Tamuz și Alcenat.Penalty-urile au fost tranformate impecabil de Mutu și Marinescu,cei doi reveniți după accindentări grave,ce i-au ținut departe de gazon.